kokoushuone

Kunnanhallitus

Kunnanhallitus johtaa kunnan toimintaa, hallintoa ja taloutta sekä valvoo kunnan etua. Kunnanhallitus vastaa valtuuston päätösten valmistelusta, täytäntöönpanosta ja laillisuuden valvonnasta.

Sotkamon kunnanhallituksessa on 9 jäsentä, joista valtuusto valitsee kunnanhallituksen toimikaudeksi puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallituksen alaiseen toimialaan kuuluvat elinkeinopalvelut, yleishallinto, maatalouspalvelut, konsernijohto ja omistajaohjaus, hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen, sekä elinkeinot sekä työllisyysasiat.

Kunnanjohtaja johtaa kunnanhallituksen alaisena operatiivista kunnan hallintoa, taloudenhoitoa ja muuta toimintaa. Kunnanjohtaja toimii kunnanhallituksen esittelijänä ja vastaa asioiden valmistelusta kunnanhallitukselle käsiteltäväksi.

Pj. Juho Lukkari, KESK, puh. 0442187001, juho.lukkari@hotmail.com
varajäsen Erno Paavola, KESK, puh. 0443444437, erno_paavola@hotmail.com

Vpj. Pentti Vihanto, KOK, puh. 0505390314, pentti.vihanto@kolumbus.fi
varajäsen Vesa Mäkipää, KOK, puh. 0451133008, vesa.makipaa@gmail.com

Piia Määttä, KESK, puh. 0505972674, piiamaatta@hotmail.com
varajäsen Elisa Tolonen, KESK, puh. 0443233666, elisa0moilanen@gmail.com

Sakari Seppänen, KESK, puh. 0453179050, sakari.seppanen@vuokatti.net
varajäsen Matti Lukkari, KESK, 0407665676, masa.lukkari@hotmail.com

Jani Komulainen, KESK, puh.0407369366, jani.komulainen@sotkamo.fi
varajäsen Jarmo Huttunen, KESK, puh. 0400287751, jarmo.huttunen@sotkamo.net

Riikka Huotari, KOK, puh. 0500371172, riikka.huotari@gmail.com
varajäsen Pia Kuittinen, KOK, puh. 0407030563, piamaarit.kuittinen@gmail.com

Pinja Toivanen, VAS, puh. 0445341371, toivanen.pinja@gmail.com
varajäsen Tiina Tuohimaa, VAS, puh. 0505503925, tiinatuohimaa@gmail.com

Pia Härkönen, PS, puh. 0406891328, harkonen.pia@outlook.com
varajäsen Heidi Kotilainen, KD, puh. 0414339441, heidi.e.kotilainen@gmail.com

Hannu Korhonen, PS, puh. 0405282387, habakorhonen1@gmail.com
varajäsen Viljo Tuhkanen, PS, puh. 0400936398, viljo.tuhkanen@gmail.com