
Päätös Sotkamon kirjastoauton nimestä
Sotkamon kirjasto järjesti syys-lokakuun vaihteessa kyselyn koskien uuden kirjastoauton nimeämistä ja pyysi samalla myös palautetta kirjastoautotoiminnasta.
Kirjasto kiittää kaikkia kyselyyn vastanneita ja palautetta antaneita. Kaikki palautteet on luettu, ja niihin reagoidaan mahdollisuuksien mukaan.
Sekä kirjastoauton uudelleen nimeäminen että alkuperäisen nimen säilyttäminen saivat kannatusta. Nimiehdotuksia tulikin mukavasti. Pitkällisen pohdinnan jälkeen tultiin kuitenkin siihen päätökseen, että kirjastoauton nimeä ei vaihdeta. Kirjastoauton alkuperäinen nimi, Iso Karhu, sopii sen ulkoasuun. Kustannussyistä autoa ei maalauteta uudelleen.
Kirjastoauton kokoelman järjestely ja auton käyttöönotto jatkuvat vielä loppuviikon ajan. Iso Karhu lähtee reitille aikataulun mukaisesti maanantaina 3.11. Kirjastoauton voimassa oleva aikataulu löytyy sen kotisivulta.
Ajankohtaista
Kirjastoauto Iso Karhu ei toistaiseksi liikennöi
Kirjasto tiedottaa erikseen, kun kirjastoauto jatkaa taas liikennöintiään.
Kirjastoauto ei liikennöi loppuviikosta 19.–20.2.2026
Kirjastoauto Iso Karhu on myös loppuviikon poissa ajosta.
Kirjastoauto ei liikennöi 17.–18.2.2026
Kirjastoauto Iso Karhu ei liikennöi tänään tiistaina eikä keskiviikkona.
Katkos omatoimikirjaston toiminnassa 14.-15.2.2026
Omatoimikirjaston toiminnassa oli yllättävä ja valitettava katkos viime viikonloppuna.