Kunnanhallitus

Sotkamon kunnanhallituksessa on 9 jäsentä, joista valtuusto valitsee kunnanhallituksen toimikaudeksi puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus johtaa kunnan toimintaa, hallintoa ja taloutta sekä valvoo kunnan etua. Kunnanhallitus vastaa valtuuston päätösten valmistelusta, täytäntöönpanosta ja laillisuuden valvonnasta.

Kunnanhallituksen alaiseen toimialaan kuuluvat elinkeinopalvelut, yleishallinto, maatalous-ja lomituspalvelut, konsernijohto ja omistajaohjaus, hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen, elinkeinot sekä työllisyysasiat.

Kunnanjohtaja johtaa kunnanhallituksen alaisena kunnan hallintoa, taloudenhoitoa ja muuta toimintaa. Kunnanjohtaja toimii kunnanhallituksen esittelijänä ja vastaa asioiden valmistelusta kunnanhallitukselle käsiteltäväksi.

Varsinainen jäsen Varajäsen
Sakari Seppänen, KESK Erno Paavola, KESK
kunnanhallituksen puheenjohtaja puh. 044 344 4437
puh. 045 317 9050 email: erno_paavola@hotkamol.com
email: sakari.seppanen@vuokatti.net
Pentti Vihanto, KOK Vesa Mäkipää, KOK
kunnanhallituksen varapuheenjohtaja puh. 045 113 3008
puh. 050 539 0314 email: vesa.makipaa@gmail.com
email: pentti.vihanto@kolumbus.fi
Piia Määttä, KESK Elisa Tolonen, KESK
puh. 050 597 2674 puh. 044 323 3666
email: piiamaatta@hotmail.com email: elisa0moilanen@gmail.com
Janne Hyvönen, KESK Matti Lukkari, KESK
puh. 040 487 4453 puh. 040 766 5676
email: hyvos.janne@gmail.com email: masa.lukkari@hotmail.com
Jani Komulainen, KESK Jarmo Huttunen, KESK
puh. 040 736 9366 puh. 040 028 7751
email: jani.komulainen@sotkamo.fi email: jarmo.huttunen@sotkamo.net
Riikka Huotari, KOK Pia Kuittinen, KOK
puh. 050 037 1172 puh. 040 703 0563
email: riikka.huotari@gmail.com email: piamaarit.kuittinen@gmail.com
Pinja Toivanen, VAS Tiina Tuohimaa, VAS
puh. 044 534 1371 puh. 050 550 3925
email: toivanen.pinja@gmail.com email: tiinatuohimaa@gmail.com
Anna Shevchenko, PS Heidi Kotilainen, KD
puh. 046 810 7368 puh. 044 590 4455
email: 30an.net@gmail.com email: veijo.tossavainen@gmail.com
Hannu Korhonen, PS Tuhkanen Viljo, PS
puh. 040 528 2387 puh. 040 093 6398
email: habakorhonen1@gmail.com email: viljo.tuhkanen@gmail.com