Kunnanhallitus

Sotkamon kunnanhallituksessa on 9 jäsentä, joista valtuusto valitsee kunnanhallituksen toimikaudeksi puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus johtaa kunnan toimintaa, hallintoa ja taloutta sekä valvoo kunnan etua. Kunnanhallitus vastaa valtuuston päätösten valmistelusta, täytäntöönpanosta ja laillisuuden valvonnasta.

Kunnanhallituksen alaiseen toimialaan kuuluvat elinkeinopalvelut, yleishallinto, maatalous-ja lomituspalvelut, konsernijohto ja omistajaohjaus, hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen, elinkeinot sekä työllisyysasiat.

Kunnanjohtaja johtaa kunnanhallituksen alaisena kunnan hallintoa, taloudenhoitoa ja muuta toimintaa. Kunnanjohtaja toimii kunnanhallituksen esittelijänä ja vastaa asioiden valmistelusta kunnanhallitukselle käsiteltäväksi.

Varsinainen jäsen Varajäsen
Sakari Seppänen, KESK Juhani Klemetti, KESK
kunnanhallituksen puheenjohtaja
puh. 045 317 9050 puh.050 528 2030
email: sakari.seppanen@vuokatti.net email: juhani.klemetti@sotkamo.net
Petri Makkonen, KOK Pentti Vihanto, KOK
kunnanhallituksen varapuheenjohtaja
puh. 0400 550 944 puh. 050 539 0314
email: petri@pkytravel.fi email: pentti.vihanto@kolumbus.fi
Jani Komulainen, KESK Matti Lukkari, KESK
puh. 040 736 9366, 044 067 8141 puh. 040 776 5676
email: jani.komulainen@sotkamo.fi email: masa.lukkari@hotmail.com
Aimo Korhonen, KESK Kalevi Valtanen, KESK
puh. 044 028 0258 puh. 044 508 6989
email: aimokk52@gmail.com email: kale.valtanen@gmail.com
Marja-Leena Korhonen, KESK Maija Matero, KESK
puh. 040 771 8510, 044 797 0189 puh. 040 735 5880
email: korhonen.marjaleena@gmail.com email: maekki2@hotmail.com
Heidi Kotilainen, KD Shevchenko Anna, PS
puh. 041 433 9441 puh. 046 810 7368
email: heidi.e.kotilainen@gmail.com email: 30an.net@gmail.com
Piia Määttä, KESK Arja Roivainen, KESK
puh. 050 597 2674, 044 750 2643 puh. 050 534 9017
email: piiamaatta@hotmail.com email: roivainen.arja@gmail.com
Osmo Polvinen, VAS Jarkko Lievonen, VAS
puh. 0400 234 504  email: jarkkolievonen@evl.fi
email: osmo.polvinen@sotkamo.net
Pinja Toivanen, VAS Reija Heikkinen, VAS
puh. 044 534 1371 puh. 040 549 2073, 044 797 0103
email: toivonen.pinja@gmail.com email: reija.heikkinen@kainuu.fi