Kunnanvaltuusto

Sotkamon kunnanvaltuustossa on 27 jäsentä, jotka valitaan kunnallisvaaleissa joka neljäs vuosi.

Kunnanvaltuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta. Kunnanvaltuuston hyväksymällä hallintosäännöllä määrätään hallinnon ja toiminnan järjestämisestä. Hallintosääntö sisältää kuvauksen organisaatiorakenteesta, eri toimielinten ja viranhaltijoiden toimivallan jaosta ja tehtävistä.

 

Anne Lukkari, KESK
Puheenjohtaja
puh. 040 757 3263
email: anne.lukkari@sotkamo.fi (työ)
email: anne.lukkari@live.fi(koti)

Jouko Korhonen, VAS
I varapuheenjohtaja
puh. 0400 200 733
email: jouko.korhonen@ppa.inet.fi

Unto Väisänen , KOK
II varapuheenjohtaja
puh. 0400 581 089
email: unto.vaisanen@sotkamo.fi ( työ )
email: untovaisanen@hotmail.com ( koti )

Reija Heikkinen, VAS
puh. 044 797 0103 ( työ )
email: reija.heikkinen@kainuu.fi ( työ )

Jarmo Huttunen, KESK
puh. 0400 287 751 ( työ / koti )
email: jarmo.huttunen@sotkamo.net

Antti Kela, KESK
puh. 050 549 0666
email: antti.kela@anttikela.com

Jani Komulainen, KESK
puh. 044 067 8141
email: jani.komulainen@sotkamo.fi

Aimo Korhonen, KESK
Haapalantie 8, 88600 Sotkamo
puh. 044 028 0258
email: aimokk52@gmail.com

Ari Korhonen, KOK
puh. 044 022 1828
email: ari.j.korhonen@gmail.com

Hannu Korhonen, PS
puh. 040 528 2387
email: habakorhonen1@gmail.com

Marja-Leena Korhonen, KESK
puh. 040 771 8510
email: korhonen.marjaleena@gmail.com

Timo Korhonen, KESK
puh. 050 512 2238
email: timo.v.korhonen@eduskunta.fi ( työ )

Heidi Kotilainen, KD
puh. 041 433 9441
email: heidi.e.kotilainen@gmail.com

Jarkko Lievonen, VAS
email: jarkko.lievonen@hotmail.fi

Juho Lukkari, KESK
puh. 044 218 7001
emai: juho.lukkari@hotmail.com

Petri Makkonen, KOK
puh. 0400 550 944
email: petri@pkytravel.fi

Ella Mustakangas, KESK
puh. 050 514 4488
email: ella.mustakangas@sotkamo.net

Piia Määttä, KESK
puh. 050 597 2674
email: piiamaatta@hotmail.com

Markku Piirainen, KESK
puh. 040 540 8998
email: markku.piirainen@kuhmonlampo.fi

Osmo Polvinen, VAS
puh. 0400 234 504
email: osmo.polvinen@sotkamo.net

Tuula Rossi-Määttä, SDP
puh. 044 028 9311
email: tuula.rossimaatta@gmail.com

Sakari Seppänen, KESK
puh. 045 317 9050
email: sakari.seppanen@vuokatti.net

Yrjö Sorvari, KD
puh: 045 112 1324
email: sorvariys@gmail.com

Pinja Toivanen, VAS
puh. 044 534 1371
email: toivanen.pinja@gmail.com

Vesa Tolonen, PS
puh. 0400 218 449

Kalevi Valtanen, KESK
puh. 044 508 6989
email: kale.valtanen@gmail.com

Pentti Vihanto, KOK
puh. 050 539 0314
email: pentti.vihanto@kolumbus.fi