Sotkamon kunnanvaltuusto.

Kunnanvaltuusto

Sotkamon kunnanvaltuustossa on 27 jäsentä, jotka valitaan kunnallisvaaleissa joka neljäs vuosi.

Kunnanvaltuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta. Kunnanvaltuuston hyväksymällä hallintosäännöllä määrätään hallinnon ja toiminnan järjestämisestä. Hallintosääntö sisältää kuvauksen organisaatiorakenteesta, eri toimielinten ja viranhaltijoiden toimivallan jaosta ja tehtävistä.

Puheenjohtaja
Lukkari Anne
KESK
puh. 040 757 3263
email: anne.lukkari@live.fi

I varapuheenjohtaja
Väisänen Unto KOK
puh. 040 058 1089
email: unto.vaisanen@edu.sotkamo.fi

II varapuheenjohtaja
Korhonen Jouko VAS
puh. 0400 299 079
email: jouko.korhonen@ppa.inet.fi

III varapuheenjohtaja
Kilpeläinen Sami
KP
puh. 050 383 1755
sami@samikilpelainen.fi

Huotari Riikka KOK
puh. 050 037 1172
email: riikka.huotari@gmail.com

Huttunen Jarmo KESK
puh. 040 028 7751
jarmo.huttunen@sotkamo.net

Hyvönen Janne KESK
puh. 040 487 4453
email: hyvos.janne@gmail.com

Kela Antti KESK
puh. 050 549 0666
email: antti.kela@anttikela.com

Komulainen Jani KESK
puh. 040 736 9366
email: jani.komulainen@sotkamo.fi

Korhonen Hannu PS
puh. 040 528 2387
email: habakorhonen@gmail.com

Korhonen Marja-Leena KESK
puh. 040 771 8510
email: korhonen.marjaleena@gmail.com

Lipponen Jouko PS

Lukkari Juho KESK
puh. 044 218 7001
email: juho.lukkari@hotmail.com

Mähönen Sami KOK
puh. 040 540 3525
email: sami.mahonen@outlook.com

Mäkipää Vesa KOK
puh. 045 113 3008
email: vesa.makipaa@gmail.com

Määttä Piia KESK
puh. 050 597 2674
email: piiamaatta@hotmail.com

Polvinen Osmo VAS
puh. 0400 234 504
email: osmo.polvinen@sotkamo.net

Pääkkönen Kari KESK
puh. 040 575 2391
email: kariapaakkonen@outlook.com

Rimpiläinen Kaisu KESK
puh. 040 180 3390
email: kaisurimpi@gmail.com

Repo Nina KOK
puh. 050 362 8192
email: nina@ninnimoi.fi

Seppänen Sakari KESK
puh. 045 317 9050
email: sakari.seppanen@vuokatti.net

Shevchenko Anna PS
puh. 046 810 7368
email: 30an.net@gmail.com

Sirviö Mervi VAS

Sorvari Yrjö KD
puh. 045 112 1324
email: sorvariys@gmail.com

Toivanen Pinja VAS
puh. 044 534 1371
email: toivanen.pinja@gmail.com

Tuhkanen Viljo PS
puh. 040 093 6398
email:viljo.tuhkanen@gmail.com

Vihanto Pentti KOK
puh. 050 539 0314
email: pentti.vihanto@terrafame.fi