Sivistystoimen lautakunta

Sivistystoimen lautakunnassa on 9 jäsentä. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen. Lautakunnan toimikausi on neljä vuotta ellei kunnanvaltuusto toisin päätä.

Sivistystoimen lautakunnan alaisuuteen kuuluvat koulutoimi, vapaa-aikapalvelut ja varhaiskasvatus. Lautakunta johtaa ja kehittää omalta osaltaan sivistyksen toimialaa ja vastaa palvelujen tuloksellisesta järjestämisestä. Lautakunta seuraa ja arvioi palvelujen vaikuttavuutta ja varaa asukkaille ja käyttäjille mahdollisuuden osallistua palveluiden suunnitteluun ja kehittämiseen. Lautakunta edustaa kuntaa ja käyttää puhevaltaa vastuualueeseensa kuuluvissa asioissa.

Sivistystoimen lautakunnan esittelijänä toimii sivistysjohtaja.

Varsinainen jäsen Varajäsen
Hannu Korhonen Jouni Niskanen
puheenjohtaja puh. 0400 682 140
puh. 040 528 2387 email: jouni.niskanen@vuokatti.net
email: habakorhonen1@gmail.com
Jaana Lappalainen Anna Värtö
Varapuheenjohtaja email: anna.varto@icloud.com
puh. 044 710 1457
email: jaana.lappalainen@kamk.fi
Teemu Korhonen Riitta Pääkkönen
puh. 050 406 3147
email: korhonenteemu@outlook.com
puh. 044 521 5083
email: lehmät.lentaa1@luukku.com
Tarja Lukkari Natalia Khakhulina
puh. 0400 372 082
email: tarja.lukkari@kamk.fi
Johanna Härkönen Sirpa Lukkari
puh. 050 913 4466 puh. 050 383 4405
email: harkonen.johanna@gmail.com email: sirpa@huuskolantila.net
Janne Hyvönen Juhani Klemetti
puh. 040 487 4453 puh. 045 625 6765
email: hyvos.janne@gmail.com email: juhani.klemetti@sotkamo.net
Ari Hakkarainen Pekka Oikarinen
puh. 040 582 1175
email: ari.hakkarainen@hotmail.fi
Jarkko Lievonen Pertti Sirviö
email: jarkko.lievonen@hotmail.fi puh. 050 533 1747
email: pertti.s46@luukku.com
Tiina Tuohimaa Päivi Korhonen
puh. 050 550 3925
email: tiinatuohimaa@gmail.com