Sivistystoimen lautakunta

Sivistystoimen lautakunnassa on 9 jäsentä. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen. Lautakunnan toimikausi on neljä vuotta ellei kunnanvaltuusto toisin päätä.

Sivistystoimen lautakunnan alaisuuteen kuuluvat koulutoimi, vapaa-aikapalvelut ja varhaiskasvatus. Lautakunta johtaa ja kehittää omalta osaltaan sivistyksen toimialaa ja vastaa palvelujen tuloksellisesta järjestämisestä. Lautakunta seuraa ja arvioi palvelujen vaikuttavuutta ja varaa asukkaille ja käyttäjille mahdollisuuden osallistua palveluiden suunnitteluun ja kehittämiseen. Lautakunta edustaa kuntaa ja käyttää puhevaltaa vastuualueeseensa kuuluvissa asioissa.

Sivistystoimen lautakunnan esittelijänä toimii sivistysjohtaja.

Varsinainen jäsen Varajäsen
Sami Mähönen Olli Korhonen
puheenjohtaja
puh. 040 540 3525
email: sami.mahonen@outlook.com
Marja-Leena Korhonen Helena Aaltonen
Varapuheenjohtaja puh. 044 710 0854
puh. 040 771 8510 email: helena.vuokatti@gmail.com
email: korhonen.marjaleena@gmail.com
Ari Hakkarainen Antti Heikkinen
puh. 040 582 1175
email: ari.hakkarainen@hotmail.fi
puh. 045 250 8755
email: sapsojarvi@gmail.com
Anja Juntunen Laura Rajala
puh. 040 0770831
email: anja.juntunen@gmail.com
Mika Karjalainen Mauno Heikkinen
puh. 050 4766077 puh. 044 591 9857
email: karjalainenmik@gmail.com email: mauno12.heikkinen@gmail.com
Nina Repo Ella Vihanto
puh. 050 362 8192 puh. 044 200 4154
email: nina@ninnimoi.fi email: ella.vihanto@hotmail.fi
Mervi Sirviö Elina Lehtimäki
puh. 040 967 7665
email: elina.lehtimaki94@gmail.com
Pekka Malinen Paavo Tervonen
puh. 0400 517 361
email: paavo.tervonen2@hotmail.com
Heidi Kotilainen Mirva Heikkinen
puh. 041 433 9441 email: mirva.heikkinen@evl.fi
email: heidi.e.kotilainen@gmail.com