Ympäristö- ja tekninen lautakunta

Ympäristö- ja teknisessä lautakunnassa on 9 jäsentä. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen. Lautakunnan toimikausi on neljä vuotta ellei kunnanvaltuusto toisin päätä.

Ympäristö- ja teknisen lautakunnan alaiseen toimialaan kuuluvat kaavoitus- ja ympäristötoimi, kiinteistö- ja rakennuttamispalvelut, kunnallistekniset palvelut,
vesihuoltolaitos, liikuntatoimi sekä ateria- ja puhtaanapitopalvelut.

Lautakunnan esittelijänä toimii tekninen johtaja.

Varsinainen jäsen Varajäsen
Juho Lukkari Markku Piirainen
Puheenjohtaja puh. 040 540 8998
puh. 044 218 7001 email: markku.piirainen@kuhmonlampo.fi
email: juho.lukkari@hotmail.com
Pinja Toivanen Arja Tampio
Varapuheenjohtaja puh. 040 557 5286
puh. 044 534 1371 email: arja.tampio@gmail.com
email: toivanen.pinja@gmail.com
Pentti Vihanto Matti Piirainen
puh. 050 539 0314
email: pentti.vihanto@Kolumbus.fi
Anna Shevchenko Yana Kulyaeva
puh. 046 810 7368
email: 30an.net@gmail.com
Maija Matero Sarianne Kokkonen
puh. 040 735 5880 puh. 045 855 9339
email: maekki2@hotmail.com email: sarianne.kokkonen@gmail.com
Arja Roivainen Annikki Hakkarainen
puh. 050 534 9017 puh. 050 401 8731
email: roivainen.arja@gmail.com email: annikki.hakkarainen@pp1.inet.fi (koti)
email: annikki.hakkarainen@sotkamo.fi (työ)
Kalevi Valtanen Ari Hakkarainen
puh. 044 508 6989 puh. 040 582 1175
email: kale.valtanen@gmail.com email: ari.hakkarainen@hotmail.fi
Tuula Rossi-Määttä Anna Grip
puh. 044 028 9311 puh. 044 750 2243
email: tuula.rossimaatta@gmail.com email: anna.grip@sotkamo.fi
Antero Pasanen Esko Rönkkö
puh. 050 340 6219
email: anteropasanen@luukku.com