Kirjastossa nukketeatteriesitys Mata-Mii -sokerileipuri seikkailee
29.4. klo 9.30 nukketeatteri Pikkukulkurin musiikkipitoinen nukketeatterinäytelmä pienestä Mata-Mii -tytöstä.
Tervetuloa maanantaina 29.4. klo 9.30 Nukketeatteri Pikkukulkurin nukketeatteriesitykseen Mata-Mii -sokerileipuri seikkailee! Tilaisuus on maksuton.
Pienen Mata-Mii -tytön unelma on seikkailu. Hän saa tädiltään luvan seikkailla vuoden ajan maalla, merellä tai ilmassa. Mata-Mii pestautuu mausteita kuljettavaan laivaan ja pääsee laivakokki Leonen oppiin. Eikä aikaakaan kun Mata-Miista tulee laivan leipurimestari. Mata-Miilla on satumainen kyky leipoa herkullisia kakkuja ja ilahduttaa ihmisiä ympäri maailmaa.
Tämä musiikkipitoinen nukketeatterinäytelmä toteutetaan muovailuvahaesityksenä, jossa lavasteet ja nuket rakennetaan esityksen aikana. Näytelmä innostaa muovailemaan -vaikka ikioman Mata-Miin!
”Kakku pian valmis on näin kuiskaa uunin pellit, päälle vielä koristeeksi kauniit nonparellit, jii-haa on Mata-Mii tää hurmaava sokerileipuri!
Ikäsuositus 2+
Ajankohtaista
Kirjaston lukupiirin ohjelma keväällä 2026
Lukupiiri jatkuu keväällä 6.5. saakka, jonka jälkeen jäädään kesätauolle.
Kirjaston aukioloajat pääsiäisen aikaan
Arkipäiviin osuvat pyhät vaikuttavat kirjaston palveluaikoihin.
Kirjastoauto palaa liikenteeseen maanantaina 9.3.
Kirjastoauto Iso Karhu jatkaa liikennöintiä aikataulun mukaisesti.
Kainet-kirjastoille uusi kirjastokortti ja logo, verkkomaksaminen on käytössä
Kainuun Kainet-kirjastoille on suunniteltu uusi yhteinen kirjastokortti, logo sekä tiedotusilme.