Tiedote

Viikonloppuna 7.-8.8.2026 Sotkamossa Kalajuttu-musiikkisadun kantaesitys sekä Sotkamo-Piknik

Perjantaina, elokuun 7. päivä esitetään Sotkamon lukio-kirjaston tapahtuma-aukiolla kantaesitys Kalajuttu-musiikkisadusta, jonka esittää sotkamolais-kuhmolainen ryhmä Ujo Kiinnostus. Lauantaina 8.8. pidetään Sotkamon Terrafame-stadionilla kaikille yhteinen Sotkamo-Piknik, joka on osa Oulu2026-kulttuuripääkaupunkivuotta Sotkamossa.

Heli-Maarit Leppioja on säveltänyt Sanna Vainikaisen runoihin musiikkisadun Kalajuttu. Runot ovat Sanna Vainikaisen kuvitetusta kalarunokirjasta Karppi Kaupasta, jota runoilija oli esittelemässä Kainuun kirjamessuilla Sotkamossa marraskuussa 2025. Runoilija ja säveltäjä löysivät toisensa ja syntyi joukko sävellettyjä kalarunoja, joista muodostui Kalajuttu-musiikkisatu. Sotkamolaisten ja kuhmolaisten nuorten muodostama Ujo Kiinnostus -ryhmä teki käsikirjoituksen yhdessä Heli-Maarit Leppiojan kanssa ja ryhmä myös esittää teoksen.

Kalajuttu esitetään Sotkamon lukio-kirjaston tapahtuma-aukiolla (Akkoniementie 25) perjantaina 7.8.2026 kello 18. Esitykseen on vapaa pääsy.

Lauantaina 8.8.2026 kello 15-18 kutsutaan sotkamolaiset, kainuulaiset ja matkailijat Sotkamon Terrafame Stadionille (Tervatie 1) kaikkien yhteiseen Piknik-tapahtumaan. Osallistujia pyydetään ottamaan mukaan Stadinille oma pöytä tai piknik-liina, omat ruoat ja innostunut mieli. Tapahtumassa on mukana Sotkamon Kulttuurikaivo -yhdistys tarjoten piknikin lomaan erilaisia elämyksiä. Alueella on myös myytävänä ruokaa ja juomaa.

Sotkamo Piknikin yhteydessä on lapsille ja nuorille ruokatarjoilua kunnan puolesta, sillä tapahtumassa testataan valtuustoaloitetta Puistoruokailun toteuttamiseksi Sotkamossa. Kunnan ruokapisteeltä lapset ja nuoret voivat noutaa lämpimän ruoan piknikin yhteydessä. Sotkamo-Piknik on osa Oulu2026-kulttuuripääkaupunkivuotta. Piknikille on säävaraus.

Lisätietoja