Tarkastuslautakunta

Sotkamon tarkastuslautakunnassa on 7 jäsentä, joista valtuusto valitsee lautakunnan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan.

Tarkastuslautakunnan tehtävänä on hallinnon ja talouden tarkastus kuntalain 121§:n mukaisesti.
Lautakunnan toimikausi on neljä vuotta ellei kunnanvaltuusto toisin päätä.

Varsinainen jäsen Varajäsen
Yrjö Sorvari Kalervo Liuski
Puheenjohtaja puh. 044 017 7577
puh. 045 112 1324
kalervo.liuski@viesti.net
sorvariys@gmail.com
Ella Mustakangas Helena Aaltonen
Varapuheenjohtaja
puh. 050 514 4488
ella.mustakangas@sotkamo.net
Viljo Tuhkanen Ari Karppanen
puh. 0400 936 398
 
viljo.tuhkanen@gmail.com  
Jouni Heikkinen Markku Piirainen
puh. 040 540 8998
markku.piirainen@kuhmonlampo.fi
Outi Penttinen Irene Laitinen
  puh. 045 631 8799
  irelai@luukku.com
Paavo Tervonen Jouko Viholainen
puh. 0400 517 361 puh. 050 300 3856
paavo.tervonen2@hotmail.com jouko.viholainen@gmail.com
Mirja-Maija Hakolampi Merja Korhonen
puh. 050 542 0844 puh. 0400 585 174
mirjamaija.hakolampi@gmail.com merja.artedaamit@gmail.com

 

Tarkastuslautakunnan arviointikertomukset